ІСТОРІЯ
Історія бойових мистецтв в Кореї нараховує близько двох тисяч років, її відлік ведеться з епохи трьох держав (1-7 століття), коли на теренах Корейського півострова існували три королівства - Когуре, Пекче і Силла. У кожному з них були свої системи бойової підготовки. Багато в чому етикет, термінологія і структура сучасного тхеквондо сформувалися на основі традицій старих шкіл.
В державі Когуре існувала система єдиноборства "санбе". В королівстві Пекче було відоме єдиноборство під назвою "субак" і елементи цієї стародавньої системи збереглися до наших днів у формі субакдо. Особливості субак виражаються в тому, що техніка ударів ногами б'ється в основному в тулуб та голову.Школа сучасного субак була відкрита в 1915 році в Сеулі майстром Хван Ки. У техніці школи поєднуються різкі атаки і м'який захист. Практика субакдо складається з чотирьох розділів: базової техніки, формальних вправ, спарингу і відпрацювання прийомів проти захоплень і озброєного супротивника. Головна мета практики субакдо полягає у вихованні пошани до життя у всіх її проявах. Треба поважати, зокрема, і життя ворога, залишаючи йому шанс вижити.
В 540 році королем Силли став Син Хун, що поставив мету не тільки укріпити власну державу, але і об'єднати навколо нього двох інших. Не достатню для цього кількість солдатів він вирішив компенсувати високою якістю їх підготовки. Будійському ченцеві Вон Вану було доручено сформувати, навчити і виховати загін добірних воїнів, названий "Хваранг" ("Квітуча молодь"). Для цього було відібрано біля 500 юнаків. В мирний час хварани вивчали комплекс бойових мистецтв, близький до субак, вчилися управляти країною, а на війні в перших лавах билися, проявляючи себе неперевершаними воїнами. Крім бойових мистецтв хварани вивчали джигітовку, стрілянину з лука, вчилися декламувати вірші. Завданням такої комплексної підготовки було виховання гармонійної, довершеної особи. Суворий тренінг і цілеспрямоване моральне виховання зробили з хваранов кращих воїнів свого часу, чисельність їх корпусу збільшилася до 5 тисяч чоловік. За допомогою хваранов і Танського Китаю в 668 році відбулося об'єднання Кореї навколо Силли. В 1392 року полководець Сун Ге І заснував Чи династію, при якій стала пануючою Конфуціанська ідеологія і корпус хваранов був ліквідований. З того часу мистецтво хваранов вдосконавлювалось в буддійських храмах і передавалося тільки перевіреним учням.
В період об'єднання Кореї сформувалися декілька шкіл і стилів корейських бойових мистецтв. Найбільшою мірою національним видом бойових мистецтв Кореї є теккен. Для нього характерна розвинена техніка ніг з великим арсеналом різноманітних підніжок і підсічок. Кругові удари зустрічаються набагато частіше за прямі, оскільки вище за грудну клітку ногами не б'ют. Удари кулаками в теккен повністю виключені, замість них використовуються тичковиє удари долонею і захоплення, після чого наносяться різкі удари ногами.Під час тренувань учні набивають ноги на каменях, стовбурах дерев.
Корейські майстри розвивали і інший вид бойових мистецтв- чхарек. В основі цього напряму є концепція духовного і фізичного єднання людини з природою. Чхарек направлений на розвиток здібностей людини, а природа допомагає йому в цьому. Заняття чхарек пробуджують приховані резерви людини, його потужність проростає зсередини. Природна енергія людини дозволяла йому виконувати такі вправи як "залізна рубаха", коли тіло витримує сильні удари і тиск важких предметів. У чхарек немає строгих схем захисту і атаки, не існує формальних комплексів (пумсе).
Після Корейської війни 1950-53 років в суспільстві виникла ідея створення єдиного бойового мистецтва, що б відображало дух нації.
Реалізував цю ідею генерал Чой Хон Хи у 1955 році. Нове бойове мистецтво було засноване на базі національних корейських бойових мистецтв - теккен і субак з використанням елементів карате, яке Чой Хон Хи вивчав в Японії. Нове бойове мистецтво отримало назву "тхеквондо" .
На знак протесту проти підтасовування результатів президенськіх виборів генералом Пак Джон Хи у1972 році, Чой Хон Хи перевів штаб-квартиру, створеною їм в 1966 році Міжнародної Федерації тхеквондо до Канади (Торонто), залишивши Сеул. Щоб відрізнятися від південокорейського аналога, назва стилю почала називатися на західний зразок -"таэквондо", а формат Міжнародної Федерації (ІТФ) звузилися до країн східної Європи та КНДР.
Тим часом розвиток тхеквондо в Кореї з успіхом продовжувався. У листопаді 1972 року був відкритий центр розвитку і популяризації тхеквондо Куккивон в Сеулі. З 1973 року там знаходиться штаб-квартира Всесвітньої Федерації тхеквондо (WTF) на чолі з Ким Ун Еном. Саме WTF має свої філіали в 118 країнах світу . Із самого початку була визначено розвивати тхеквондо як сучасний вид спорту з метою включення його до програми Оліпійськіх ігор. З моменту створення вся діяльність ВТФ була підпорядкована тому, щоб тхеквондо відповідав всім критеріям Олімпійської хартії. Міжнародна організація спортивних федерацій (GAISF ) визнала ВТФ як організацію, представляючу тхеквондо в світі. Тхеквондо продовжує свій розвивиток. Кукківон здійснює офіційну видачу данов, сертифікатів, проводить підготовку інструкторів, відслідковує хроніку подій у світі тхеквондо, друкує навчальні матеріали та випускає методичні фільми. Сьогодні WTF об'єднує Національні Асоціації тхэквондо, які згруповані в чотири регіональні союзи:
- Азіатський союз Тхеквондо
- Європейський союз Тхеквондо
- Панамериканський союз Тхеквондо
- Африканський союз Тхеквондо
КОДЕКС ЧЕСТІ
ПОВАГА (Ye Ul)
Повага є законом, що рекомендований вчителями минулого та мудрими людьми Сходу для удосконалення людини та побудови більш гармонійного суспільства. Формуючи свій характер, всі хто займається Тхеквондо повинні практикувати наступні прояви поваги:
Поглиблювати дух взаімоповаги.
Позбавляти себе від поганих звичок.
Бути вихованим.
Підтримувати навколо себе атмосферу справедливості та гуманізму.
Дотримуватись ієрархії в стосунках між учнями та інструктором, між початківцями та старшими учнями, між дорослими та молодшими за віком.
Спілкуючись з людьми, вести себе у відповідності з прийнятними до них правилами етикету.
Поводити себе з іншими чесно та відкрито.
ЧЕСНІСТЬ (Yom Chi)
Кожна людина повина вміти відрізнити реальне від хибного, а у випадку своєї помилковості вміти чесно визнавати це.
НАПОЛЕГЛИВІСТЬ,ТЕРПІННЯ (In Nae)
Один з секретів становлення майстерності - наполегливе подолання всіх труднощів. Щастя здобувають частіше за все наполеглеві люди. Для того, щоб отримати що небудь, необхідно ставити мету та з терпінням ії здобувати.
Конфуцій проголошував :" Хто не має терпіння в малому, не має шансів здобути успіха в великому."
САМОКОНТРОЛЬ (Guk Gi)
Самоконтроль надзвичайно важлива риса як у тренувальному залі, так і в повсягденому житті. Втрата самоконтролю під час спарингу може призвести до дуже поганих наслідків для обох суперників. Конфлікти всередені колектива дуже часто бувають проявом поганого самоконтролю. Лао Цзи казав:" Сильним є той, хто переміг себе , а не іншого."
НЕЗЛАМАНИЙ ДУХ (Baekjul Boolgool)
Той хто займається Тхеквондо повинен бути чесним та відвертим. Зіткнувшись з несправедливістю він повинен діяти решуче, нічого не лякаючись, проявляючи незламанність духу незалежно від того, хто йому протистоїть чи як багато супротивників є.
ЗАПОВІДІ ТХЕКВОНДО.
-
1. Бути вірним своїй країні.
2. Бути хорошим сином або дочкою своїх батьків.
3. Бути в добрих стосунках зі своїми братами та сестрами.
4. Бути вірним своїм друзям.
5. Поважати старших.
6. Поважати і вірити своїм вчителям.
7. Ніколи не відмовлятися від бою.
8. Завжди закінчувати розпочате.
ЗНАЧЕННЯ ПОЯСІВ В ТХЕКВОНДО-ВТФ
Існує 10 "кольорових"учнівськіх купів
10 куп - білий пояс. Колір означає чистоту думок та свідомості.
|
9 куп - жовтий пояс. Колір отожнюють зі сходом сонця та означає готовність сприймати знання.
|
8 куп - помаранчовий пояс. Інтерпритація така сама, як при 9 купі.
|
7 куп - зелений пояс. Колір весни, початок росту та починань.
|
6 куп - пурпуровий пояс. Колір цвітіння, набирання сили.
|
5 куп - блакитний пояс. Колір неба, юності та бажання творити.
|
4 куп - синій пояс. Інтерпритація така сама, як при 5 купі.
|
3 куп - червоний пояс. Колір крові, розвитку міцної основи тіла та характеру бійця.
|
2 куп - коричневий пояс. Колір землі, розвитку потужної основи в техніці та характері.
|
1 куп - темно - коричневий пояс. Інтерпритація така сама, як при 2 купі.
|
1 дан - чорний пояс. Об'єднує всі кольори та символізує найбільш глибокі, міцні знання, підсумовує всі попередні рівні підготовки.
|